Novela zákona o dani z príjmov od 1. januára 2020.

Národná rada SR bude na svojom septembrovom zasadnutí prerokovávať vládny návrh novely zákona o dani z príjmov. Novela je zameraná na zjednodušenie podmienok na podnikanie, či už cez opatrenia na podporu výroby, podporu malého a stredného podnikania alebo cez zníženie administratívnej záťaže daňovníkov.

Podpora výroby a zmeny jej štruktúry na vyššiu pridanú hodnotu sa má realizovať cez zvýšenie odpočtu nákladov na výskum a vývoj postupne zo súčasnej úrovne 100 na 150 % v roku 2019 a až na 200 % od roku 2020.

V reakcii na znižovanie environmentálnej záťaže sa zavádza osobitná odpisová skupina pre elektromobily a hybridné automobily s dobou odpisovania 2 roky.

V reakcii na požiadavky praxe a s cieľom zabezpečiť vyššiu mobilitu pracovnej sily sa zvyšuje nezdaniteľná časť príspevku zamestnávateľa zamestnancom na bývanie. Už v súčasnosti sa príspevok na ubytovanie do výšky 60 eur považuje na strane zamestnávateľa za daňový výdavok a na strane zamestnanca za nezdaniteľný príjem. V novele zákona sa výška príspevku na ubytovanie zvyšuje na 100 eur.

Významnou zmenou, ktorú privíta podnikateľská verejnosť, je zatraktívnenie podmienok na odpočet daňovej straty. Odstraňuje sa najčastejšie namietaná podmienka rovnomernosti a doba odpočtu daňovej straty sa predlžuje o jeden rok na 5 rokov. Zároveň sa zavádza obmedzenie odpočtu do výšky 50 % základu dane, čo je v medzinárodnom kontexte štandardný nástroj proti zneužívaniu odpočtu strát, ktorý využívajú mnohé daňovo vyspelé štáty.

Ďalšou oblasťou je zavedenie osobitných daňových zvýhodnení pre skupinu malých a stredných podnikateľov, a to cez zavedenie definície mikrodaňovníka. Pôjde o podnikateľov – fyzické alebo právnické osoby, ktorých príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahnu hranicu pre registráciu na DPH, t. j. 49 790 eur. Mikrodaňovník bude môcť odpisovať hmotný majetok okrem nehnuteľnosti v ľubovoľnej výške, ale povinnosťou bude evidovať tento majetok počas stanovenej doby odpisovania. Na rozdiel od ostatných daňovníkov nebude mikrodaňovník pri odpočte daňovej straty limitovaný 50 % základu dane, ale bude môcť odpočítavať daňovú stratu až do výšky 100 % základu dane. V oblasti opravných položiek k pohľadávkam bude môcť mikrodaňovník tieto zahrnovať do daňových výdavkov v súlade s účtovníctvom a tiež nebude musieť limitovať odpisy z prenajatého hmotného majetku okrem nehnuteľností do výšky príjmov z prenájmu.

Pre všetkých daňovníkov novela prináša zvýšenie hranice pre platenie preddavkov zo súčasnej úrovne 2 500 na 5 000 eur a u fyzických osôb sa pri platení preddavkov významne zjednodušuje výpočet poslednej známej daňovej povinnosti.

Ďalšou oblasťou sledujúcou zlepšenie podmienok na podnikanie je zavedenie automatickej registrácie na daň z príjmov s účinnosťou od roku 2021. Súčasný spôsob registrácie cez podanie osobitného tlačiva správcovi dane sa nahrádza automatickou registráciou správcom dane cez čerpanie údajov z iných verejných referenčných registrov (register PO).

Administratívna záťaž sa znižuje aj v oblasti komunikácie zamestnávateľa so zamestnancami pri dani zo závislej činnosti. V súčasnosti zamestnávateľ vystavuje zamestnancovi potvrdenie o zdaniteľných príjmoch, ročné zúčtovanie preddavkov na daň a potvrdenie o zaplatení dane v listinnej podobe. Po novom bude možné po dohode zamestnanca a zamestnávateľa tieto potvrdenia doručovať elektronickými prostriedkami.

Novela tiež obsahuje ustanovenia obmedzujúce zneužívanie hybridných nesúladov na agresívne daňové plánovanie a presúvanie ziskov mimo územia SR, ale aj ďalšie spresnenia reagujúce na požiadavky podnikateľskej praxe. Novela zákona o dani z príjmov bude nadobúdať účinnosť postupne, a to v závislosti od typu opatrenia od roku 2020, 2021 alebo 2022.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *