Termín na podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel je 31.január 2020. Toto daňové priznanie podávate všetci, čo používate vozidlo evidované v Slovenskej republike na podnikanie. Všetky daňové subjekty, ktoré sú povinné komunikovať s finančnou správou elektronicky (platitelia DPH, právnické osoby zapísané v obchodnom registri, fyzické osoby – podnikatelia), musia podať toto daňové priznanie výhradne elektronicky. Ostatné subjekty môžu daňové priznanie doručiť aj osobne, alebo poslať poštou na daňový úrad (napr. občianske združenia, ktoré majú oprávnenie na podnikanie a nie sú zapísané v obchodnom registri). Finančná správa aj tento rok poslala väčšine podnikateľov, ktorých sa to týka, toto DP už predvyplnené.
Často kladené otázky
Otázka č. 1
Aká je sadzba dane za elektrické vozidlo evidované v Slovenskej republike, ktoré sa používa na podnikanie?
Odpoveď:
V prípade elektrického vozidla je sadzba dane 0 eur. Avšak daňové priznanie aj za takéto vozidlo je potrebné podať.
Otázka č. 2
Používam na podnikanie vozidlo, ktoré má elektrický aj benzínový motor. Považuje sa takého vozidlo za hybridné a môžem sadzbu dane znížiť o 50%?
Odpoveď:
Hybridným motorovým vozidlom je vozidlo, ktoré využíva dva rôzne zásobníky energie a pohon zabezpečuje cez dva rôzne meniče energie. Keďže v uvedenom prípade má vozidlo dva zdroje energie, t. j. spaľovací motor a elektromotor, ide o hybridné vozidlo a upravená ročná sadzba dane v závislosti od mesiaca prvej evidencie vozidla sa následne zníži ešte o 50 %.
Otázka č. 3
Som fyzická osoba, nepodnikateľ, v roku 2019 som si kúpil v Slovenskej republike motorové vozidlo na súkromné účely. Vzniká mi povinnosť podávať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel?
Odpoveď:
Nie, nevzniká. Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel podáva podnikateľ, ktorý používa vozidlo evidované v Slovenskej republike na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť.
Otázka č. 4
Používam na podnikanie elektrické vozidlo evidované v Slovenskej republike na podnikanie. Mám povinnosť podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel?
Odpoveď:
Povinnosť podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel v tomto prípade vzniká, pretože sa vozidlo, hoci aj elektrické, používa na podnikanie.
Otázka č. 5
Ak som v auguste 2019 vo Zvolene kúpila byt, aké povinnosti mám voči mestu? Podávam priznanie na mesto Zvolen alebo na mesto Banská Bystrica, kde mám trvalý pobyt?
Odpoveď:
Pre vznik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľností je rozhodujúce právoplatné rozhodnutie o povolení vkladu. Preto ak rozhodnutie o povolení vkladu do katastra nehnuteľností na základe kúpnej zmluvy nadobudlo právoplatnosť v roku 2019, daňová povinnosť k dani z nehnuteľností vznikla 1.1.2020. Kupujúcemu ako novému vlastníkovi vzniká povinnosť príslušnému správcovi dane z nehnuteľností (v danom prípade mestu Zvolen, na ktorého území sa nadobudnutý byt nachádza) podať priznanie, resp. čiastkové priznanie k dani z bytov do 31.1.2020.
V priznaní je potrebné uviesť všetky skutočnosti rozhodujúce na vyrubenie dane s tým, že daň v priznaní daňovník nevypočítava. Vypočíta ju príslušný správca, pričom následne na základe podaného priznania správca dane vyrubí rozhodnutím (prvýkrát až na zdaňovacie obdobie roku 2020) predmetnú daň. Vyrubená daň je splatná do 15 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia. V rozhodnutí budú okrem výšky daňovej povinnosti uvedené aj údaje o čísle účtu, VS a podobne.
Otázka č. 6
Môžem si priznanie k dani z nehnuteľností prevziať aj na daňovom úrade?
Odpoveď:
Vzhľadom na to, že podľa zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov správu dane z nehnuteľností (daň z pozemkov, stavieb a bytov) vykonáva obec (mesto), na ktorej území sa nehnuteľnosť nachádza, priznanie k dani z nehnuteľností si daňovník môžete vyzdvihnúť na ktorejkoľvek obci/meste alebo môže použiť tlačivo (priznanie), ktoré sa nachádza na internetovej stránke Ministerstva financií SR (www.finance.gov.sk). Priznanie bude však potrebné doručiť (osobne alebo poštou) už príslušnému správcovi dane z nehnuteľností, nie finančnej správe.
Otázka č. 7
Za rok 2019 budem podávať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typu A . Budú vydané nové tlačivá daňového priznania typu A za rok 2019?
Odpoveď:
Nie. Za zdaňovacie obdobie roku 2019 použijete rovnaké tlačivo daňového priznania typu A ako v roku 2018. Tlačivo je zverejnené na webovom sídle finančného riaditeľstva. Bolo však vydané nové „Poučenie na vyplnenie daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby typ A za rok 2019“.
Otázka č. 8
V roku 2019 som ako zamestnanec poskytovateľa zdravotnej starostlivosti prijala nepeňažné plnenie od držiteľa (farmaceutická spoločnosť). V januári 2020 som od držiteľa dostal oznámenie o výške nepeňažného plnenia poskytnutého v roku 2019. V akej lehote som povinný odviesť daň vyberanú zrážkou správcovi dane a podať tlačivo oznámenia?
Odpoveď:
Z nepeňažných plnení, ktoré ste dosiahli od držiteľa v roku 2019, ste povinný odviesť daň vyberanú zrážkou vo výške 19 % v lehote do konca marca 2020. V rovnakej lehote ste povinný správcovi dane podať aj tlačivo Oznámenie o zrazení a odvedení dane.
Otázka č. 9
Zamestnanec, rezident ČR, celý rok 2019 pracoval u slovenského zamestnávateľa. Za zdaňovacie obdobie roka 2019 požiadal tohto zamestnávateľa o ročné zúčtovanie (RZ), kde si uplatnil daňový bonus na jedno vyživované dieťa, ktoré s ním žije v domácnosti. Zamestnanec okrem príjmov, ktoré dosiahol na území SR v sume 20 500 eur, poberal aj zdaniteľné príjmy zo zdrojov v zahraničí v sume 18 000 eur. Zamestnanec v žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania nevyhlásil, že úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo SR tvorí 90% a viac z celosvetových príjmov. Môže slovenský zamestnávateľ tomuto zamestnancovi v RZ uplatniť daňový bonus?
Odpoveď:
Daňový bonus si môže uplatniť aj zamestnanec, ktorý nie je rezidentom SR, ale len za splnenia podmienky, že úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území SR tvorí najmenej 90% zo všetkých príjmov tohto zamestnanca. V danom prípade je to len 53%.
Keďže rezident ČR túto podmienku nesplnil, zamestnávateľ mu v RZ daňový bonus na vyživované dieťa neuplatní.
Otázka č. 10
Spoločnosť so sídlom v ČR (nerezident) má v SR zriadenú organizačnú zložku zapísanú v Obchodnom registri SR. V roku 2019 táto spoločnosť nevykonávala žiadnu činnosť na území SR, nemala žiadnych zamestnancov, mala len zriadený bankový účet v SR. Spoločnosti nevznikla stála prevádzkareň na území SR. Musí táto zahraničná spoločnosť s organizačnou zložkou podniku na území SR podávať daňové priznanie k dani z príjmov, ak jej na území SR nevznikla stála prevádzkareň?
Odpoveď:
Povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby stanovuje zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (ďalej len „daňový poriadok“) každému, komu táto povinnosť vyplýva z osobitného právneho predpisu, ktorým v tomto prípade je zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“). Zahraničná právnická osoba s organizačnou zložkou podniku, resp. viacerými organizačnými zložkami podniku umiestnenými na území Slovenskej republiky, je povinná podať daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie v lehote podľa § 49 zákona o dani z príjmov. Uvedené platí bez ohľadu na skutočnosť, či zriadením organizačnej zložky, resp. viacerých organizačných zložiek podniku zahraničnej právnickej osoby na území Slovenskej republiky vznikla na tomto území tiež stála prevádzkareň, resp. viaceré stále prevádzkarne tohto daňovníka. Ak zahraničná právnická osoba s organizačnou zložkou jej podniku umiestnenou na území Slovenskej republiky nepodala daňové priznanie v lehote podľa zákona o dani z príjmov, správca dane vyzve tohto daňovníka na jeho podanie.