DPH slovenskou zdaniteľnou osobou pri nákupe tovaru v tuzemsku zo zahraničia.

Informácia sa venuje správnej aplikácii § 69 ods. 2 zákona o DPH so zameraním len na prenos daňovej povinnosti pri dodaní tovaru (pri abstrahovaní od prenosu daňovej povinnosti pri dodaní služby, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11 zákona o DPH).

Podľa § 69 ods. 2 zákona o DPH je zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku povinná platiť daň z pridanej hodnoty (ďalej len daň) pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11 a pri tovare okrem tovaru dodaného formou zásielkového predaja, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku.

Citované ustanovenie upravuje prenos daňovej povinnosti na odberateľa tovaru (t.j. odberateľ má povinnosť „samozdaniť sa“) pri splnení nasledovných podmienok:

1. odberateľom tovaru musí byť zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko vtuzemsku, t.j. zdaniteľná osoba musí byť usadená v tuzemsku, pričom je bezpredmetné, či:

  • –  je registrovaná v SR podľa § 4, § 4b, § 7, § 7a, alebo
  • –  nie je registrovaná k DPH a teda nemá pridelené IČ DPH,

    2. dodávateľom tovaru musí byť zahraničná osoba, čiže zdaniteľná osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle nezdržiava (§ 5 zákona o DPH), pričom je bezpredmetné, či daná zahraničná osoba:

  • –  je alebo nie je registrovaná k DPH v inom členskom štáte, alebo
  • –  je alebo nie je registrovaná k DPH alebo k inej obdobnej dani v treťom štáte, alebo
  • –  je registrovaná v SR podľa § 5 alebo podľa § 6 zákona o DPH.

    Poznámka:

    Podľa § 69 ods. 4 zákona o DPH na účely osoby povinnej platiť daň podľa § 69 sa za zahraničnú osobu považuje aj taká osoba, ktorá má v tuzemsku prevádzkareň, ale táto prevádzkareň sa nezúčastňuje na dodaní tovaru alebo služby v tuzemsku touto osobou.

Zahraničná osoba, ktorej z dôvodu registrácie podľa § 5 alebo § 6 zákona o DPH bolo pridelené slovenské IČ DPH, týmto pridelením nestráca status zahraničnej osoby – stále je zahraničnou osobou, pretože naďalej spĺňa túto definíciu uvedenú v § 5 zákona o DPH. To znamená, že ak odberateľ – zdaniteľná osoba usadená v SR kúpi tovar v tuzemsku (okrem tovaru dodaného zásielkovým predajom) od zahraničnej osoby registrovanej podľa § 5 alebo § 6 zákona o DPH, ktorá uvedie na faktúre za dodávku tovaru slovenské IČ DPH pridelené daňovým úradom, ide o dodanie tovaru, pri ktorom je povinný platiť daň (samozdaniť sa) odberateľ.

Ak si však zahraničná osoba napr. zriadi v tuzemsku prevádzkareň, ktorá spĺňa definíciu uvedenú v § 4 ods. 5 zákona o DPH a ktorá sa zúčastní dodania tovaru v prospech zdaniteľnej osoby, potom už pri dodaní tovaru nedochádza k prenosu daňovej povinnosti podľa § 69 ods. 2 zákona o DPH. V takom prípade k cene tovaru uplatní daň (fakturuje sDPH) dodávateľ – t.j. organizačná zložka zahraničnej osoby, ak je platiteľom registrovaným podľa § 4 zákona o DPH.

Odberateľ si môže skutočnosť, podľa akého ustanovenia je dodávateľ tovaru registrovaný k DPH, overiť v Zozname daňových subjektov registrovaných pre DPH, ktorý je dostupný na internetovej stránke Finančnej správy SR (www.financnasprava.sk) v časti eSlužby/Verejne dostupné elektronické služby/Informačné zoznamy.

Ohľadom zmeny registrácie platiteľa dávame do pozornosti i Metodický pokyn k § 6a zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov, ktorý je taktiež dostupný na vyššie uvedenej internetovej stránke Finančnej správy SR v časti Daňoví a colní špecialisti/Dane/Metodické pokyny/Nepriame dane.

3. predmetom dodávky je dodanie tovaru (okrem tovaru dodaného zásielkovým predajom – § 6 ods. 5 zákona o DPH), ktorého miesto dodania je tuzemsko. Môže teda ísť napr. ododanie tovaru spojené sodoslaním alebo sprepravou, ododanie tovaru spojené s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet alebo o dodanie tovaru bez odoslania alebo prepravy, pri ktorých však musí byť miesto dodania tovaru v tuzemsku – § 13 zákona o DPH.

Daňová povinnosť odberateľovi tovaru vzniká podľa § 19 ods. 1 zákona o DPH dňom dodania tovaru, resp. ak je platba (preddavok, záloha) prijatá pred dodaním tovaru, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby (§ 19 ods. 4 zákona o DPH).

Ak je odberateľom tovaru, ktorému vzniká povinnosť platiť daň podľa § 69 ods. 2 zákona o DPH:

a) platiteľ DPH (registrovaný k DPH podľa § 4 alebo 4b zákona o DPH), potom v daňovom priznaní k DPH za zdaňovacie obdobie, v ktorom vznikla daňová povinnosť, uvádza v riadku 09 základ dane z nakúpeného tovaru a prislúchajúcu daň uvádza v riadku 10.

(Ak spĺňa podmienky § 49 – § 51 zákona o DPH, môže si predmetnú daň aj odpočítať v riadku 21 resp. v riadku 20, ak kúpený tovar podlieha sadzbe dane 10%).

  1. b)  Údaje o predmetnej transakcii uvádza v časti B.1. kontrolného výkazu, ktorý podáva za príslušné zdaňovacie obdobie, v ktorom vznikla daňová povinnosť,
  2. c)  zdaniteľná osoba usadená v SR, ktorá nie je platiteľom DPH (t.j. zdaniteľná osoba registrovaná podľa § 7 alebo § 7a zákona o DPH alebo zdaniteľná osoba, ktorá nemá pridelené IČ DPH), potom v daňovom priznaní k DPH, ktoré je povinná podať podľa § 78 ods. 3 zákona o DPH do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, uvádza v riadku 09 základ dane z nakúpeného tovaru a prislúchajúcu daň uvádza v riadku 10. Rovnako, do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, je povinná zaplatiť vypočítanú daň; ak daň na zaplatenie nie je viac ako 5 eur, nie je povinná ju zaplatiť (avšak povinnosť podať daňové priznanie k DPH
    i v takomto prípade zostáva).

Príklady:

Príklad č. 1

Ukrajinská firma Alfa neregistrovaná k DPH kúpila v Bratislave stroj od slovenskej firmy Beta (platiteľ DPH), ktorý obratom predala inej slovenskej firme Gama (platiteľ DPH) do Senice. Ktorá zo zmluvných strán je povinná platiť DPH v tuzemsku?

Postup:

Slovenská firma Beta dodanie tovaru ukrajinskej firme Alfa fakturuje s DPH, ktorú je povinná platiť podľa § 69 ods.1 zákona o DPH.
Ukrajinská firma Alfa fakturuje slovenskej firme Gama dodanie tovaru bez DPH, pretože platiť daň (samozdaniť sa) je povinná podľa § 69 ods. 2 zákona o DPH slovenská firma Gama.

Príklad č. 2

Česká firma Arsa (platiteľ DPH v ČR) a registrovaná k DPH aj v SR na základe objednávky dodala zo skladu v Poprade do Zvolena pre slovenskú firmu Beta (platiteľa DPH) tovar v cene 1200 eur. Na dodávku tovaru vyhotovila faktúru, na ktorej uviedla slovenské IČ DPH a základ dane 1000 eur a 20% DPH vo výške 200 eur. Postupovala česká firma Arsa správne, môže si firma Beta odpočítať daň uvedenú na predmetnej faktúre?

Postup:
Odberateľ firma Beta – platiteľ DPH musí v prvom rade zistiť status dodávateľa. Ak po konzultácii s dodávateľom a overení si titulu registrácie v Zozname daňových subjektov registrovaných pre DPH zistí, že dodávateľom je:
1. zahraničná osoba registrovaná podľa § 5 alebo § 6 zákona o DPH, potom je povinný platiť

daň (samozdaniť sa) odberateľ, ktorý si môže odpočítať len daň, ktorú si vypočítal samozdanením pri splnení podmienok § 49 – § 51 zákona o DPH. Daň, ktorú neoprávnene uviedol na faktúre dodávateľ, si nemôže odpočítať; dodávateľ postupoval pri vyhotovení faktúry nesprávne.

2. organizačná zložka zahraničnej osoby, ktorá je v SR registrovaná podľa § 4 zákona o DPH, potom daň uvedenú na faktúre si môže odpočítať pri splnení podmienok § 49 – § 51 zákona o DPH. Dodávateľ postupoval pri vyhotovení faktúry správne.

Príklad č. 3

Poľská firma Delta neidentifikovaná pre daň v Poľsku ani v SR kúpila v Nitre tovar od slovenskej firmy Zeta (neplatiteľ DPH), ktorý následne aj v Nitre v mesiaci jún 2017 predala slovenskej firme Omega (neplatiteľ DPH) v cene 1 000 eur. Je povinná firma Omega platiť DPH (samozdaniť sa) i napriek tomu, že nie je registrovaným platiteľom DPH?

Postup:

Slovenská firma Omega je na základe § 69 ods. 2 zákona o DPH povinná platiť daň (samozdaniť sa) i napriek tomu, že nie je platiteľom DPH.
Firma Omega je povinná podať do 25. júla 2017 daňové priznanie k DPH, v ktorom prizná daň z nakúpeného tovaru vo výške 200 eur, ktorú je aj povinná zaplatiť v tej istej lehote. Daňové priznanie k DPH môže firma Omega podať aj v papierovej forme (nemá povinnosť ho zaslať elektronicky) a kvôli podaniu daňového priznania k DPH v takomto prípade nie je povinná sa registrovať k DPH.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *