Často kladené otázky
Aj dnes sme si pre Vás pripravili niekoľko častých otázok z daňovej oblasti aj s odpoveďami:
Otázka č. 1
Sme obchodná spoločnosť, platiteľ DPH a dodávame z tuzemska plech (položka 7208 Spoločného colného sadzobníka) na stavbu v Maďarsku odberateľovi z Maďarska, ktorý sa preukázal maďarským IČ DPH. Maďarský odberateľ je registrovaný pre DPH aj v SR a má aj slovenské IČ DPH. Ako máme vystaviť faktúru?
Odpoveď:
V prípade, ak bude plech dodaný na stavbu v Maďarsku maďarskému odberateľovi a splníte podmienky § 43 ods. 5 zákona o DPH, faktúru platiteľ DPH vystaví bez DPH s uplatnením oslobodenia od dane podľa
§ 43 ods. 1 zákona o DPH. Prenesenie daňovej povinnosti na odberateľa podľa § 69 ods. 12 písm. g) zákona o DPH sa v takomto prípade neuplatní.
Otázka č. 2
Som slovenský živnostník a podľa osvedčenia o registrácii som sa stal platiteľom DPH od 1.7.2019. Za aké obdobie budem prvýkrát podávaťdaňové priznanie k DPH, budem mesačný platiteľ DPH alebo štvrťročný platiteľ DPH?
Odpoveď:
V tomto prípade platiteľ podá prvýkrát daňové priznanie za kalendárny mesiac júl 2019. Zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac bude mať platiteľ minimálne 13 kalendárnych mesiacov. Viac informácií k zdaňovaciemu obdobiu nájdete v metodickom pokyne k uplatňovaniu zdaňovacieho obdobia podľa § 77 zákonač.222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty, účinný od 1.10.2012, ktorý je zverejnený na www.financnasprava.sk v časti daňoví a colní špecialisti, metodické pokyny, podoblasť-nepriame dane.
Otázka č. 3
Spoločnosť A získala úver za účelom nadobudnutia 100 %-ného obchodného podielu v spoločnosti B. Následne sa spoločnosť A zlúčila so spoločnosťou B, pričom spoločnosť B ako právny nástupca pri zlúčení prevzala úver od zanikajúcej spoločnosti A. Môže si spoločnosť B po zlúčení zahrnúť úroky z tohto úveru do daňových výdavkov?
Odpoveď:
V zmysle § 19 ods. 3 písm. u) zákona o dani z príjmov sú daňovým výdavkom úroky z úverov a pôžičiek použitých na obstaranie akcií a obchodného podielu v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k predaju akcií alebo obchodného podielu za predpokladu, že nie sú splnené podmienky podľa § 13c zákona o dani z príjmov. Platené úroky z úveru použitého na obstaranie obchodného podielu môžu byť daňovým výdavkom len pri predaji obchodného podielu, nie pri zlúčení dvoch spoločností.
Otázka č. 4
Spoločnosť A, platiteľ DPH v SR, dodala tovar zdaniteľnej osobe zo SR, ktorá nie je platiteľom DPH, a ktorá má v zmysle § 22 ods. 8 a 9 Zákona o DPH osobitný vzťah k platiteľovi dane za cenu, ktorá je nižšia ako trhová cena. Spoločnosť A si pri kúpe tovaru, ktorý bol predmetom dodania zdaniteľnej osobe, odpočítala DPH. Podľa § 22 ods. 8 Zákona o DPH, základom dane je v tomto prípade trhová hodnota na voľnom trhu. SpoločnosťA preto vypočítala DPH z rozdielu medzi vyššou trhovou cenou a skutočne požadovanou protihodnotou od osoby s osobitným vzťahom ku platiteľovi. DPH z rozdielu cien odvedie do štátneho rozpočtu na základe daňového priznania DPH. Je DPH, ktorú musí odviesť spoločnosť v nadväznosti na uplatnenie § 22 ods. 8 a 9 zákona o DPH daňovým výdavkom spoločnosti?
Odpoveď:
DPH účtovaná do nákladov daňovníka, ktorý je platiteľom DPH, v súvislosti s uplatnením § 22 ods. 8 zákona o DPH, nie je daňovým výdavkom na účely určenia základu dane z príjmov tohto daňovníka.
Otázka č. 5
Naša spoločnosť má uzavretú zmluvu s poľskou spoločnosťou, v zmysle ktorej nám poľská spoločnosť poskytuje marketingové služby (rieši marketingový prieskum trhu) a tiež sprostredkovateľské služby. Tieto služby poskytuje výhradne mimo územia SR, len na území členských štátov EÚ. Podlieha úhrada faktúry za tieto služby zrážkovej dani v SR?
Odpoveď:
Zdaniteľnosť predmetného príjmu je potrebné posúdiť v zmysle článku 7 Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Poľskou republikou o zamedzení dvojakého zdanenia v odbore daní z príjmov a z majetku (uverejnená pod č. 95/1996 Z. z., ďalej len zmluva).
Podľa článku 7 ods. 1 zmluvy zisky poľského podniku podliehajú zdaneniu len v Poľsku, ak podnik nevykonáva svoju činnosť v SR prostredníctvom stálej prevádzkarne, ktorá je tam umiestnená. Ak podnik vykonáva svoju činnosť týmto spôsobom, môžu sa zisky podniku zdaniť v SR, ale iba v takom rozsahu, v akom ich možno pripočítať tejto stálej prevádzkarni.
Z uvedeného vyplýva, že ak rezident Poľska poskytoval služby rezidentovi SR len mimo územia SR (t. j. na území SR mu nevznikla stála prevádzkareň), uvedený príjem nie je zdaniteľný v SR a slovenský platiteľ príjmu ho vyplatí v plnej výške.
Otázka č. 6
Moja dcéra je daňovým rezidentom Spolkovej republiky Nemecko. Vlastní na území Slovenska nehnuteľnosť (byt), ktorú bude od júla 2019 prenajímať. Aké daňové povinnosti jej z tohto príjmu vyplývajú? Má povinnosť registrácie na daňovom úrade?
Odpoveď:
Príjmy z prenájmu nehnuteľnosti sú vo všeobecnosti zdaniteľné v štáte, v ktorom je táto nehnuteľnosť umiestnená, a to bez ohľadu na to, či nehnuteľnosťprenajíma daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou, alebo daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou (nerezident).
Nakoľko ide o daňovníčku, ktorá je daňovým rezidentom členského štátu EÚ alebo EHP [daňovníkom podľa § 2 písm. t) zákona o dani z príjmov], daň z predmetného príjmu v SR nepodlieha zabezpečeniu dane v zmysle § 44 zákona o dani z príjmov, ale daňovníčka je povinná tento príjem vysporiadaťprostredníctvom podaného daňového priznania v SR v súlade s § 32 zákona o dani z príjmov.
Zároveň daňovému nerezidentovi SR (fyzickej osobe) vzniká registračná povinnosť pre daň z príjmov u slovenského správcu dane, ak prenajal nehnuteľnosť(okrem pozemku) na území SR. Takáto osoba je povinná v lehote do konca kalendárneho mesiaca po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala nehnuteľnosť, požiadať správcu dane o registráciu.
Otázka č. 7
Na základe ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2018 som v júli 2019 zaplatil nedoplatok na zdravotnom poistení súvisiaci s príjmami z predaja nehnuteľnosti za rok 2018. Môžem podať dodatočné daňové priznanie za rok 2018, v ktorom si zaplatený nedoplatok na zdravotnom poistení uplatním ako daňový výdavok a požiadam o vrátenie vzniknutého daňového preplatku?
Odpoveď:
Áno, ak ste na základe vykonaného ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2018 zaplatili v júli 2019 nedoplatok na zdravotnom poistení súvisiaci s príjmami z predaja nehnuteľnosti, môžete ho zahrnúť do daňových výdavkov k príjmom z predaja nehnuteľnosti a to na základe podaného dodatočného daňového priznania za rok 2018. Vyčíslený preplatok na dani požiadate vrátiť vyplnením žiadosti o vrátenie daňového preplatku, ktorá je súčasťou dodatočného daňového priznania za rok 2018.
Otázka č. 8
Na základe ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2018 som v júli 2019 zaplatil nedoplatok na zdravotnom poistení súvisiaci s príjmami z predaja cenných papierov za rok 2018. V roku 2019 som dosiahol rovnako príjmy z predaja cenných papierov, ktoré nie sú oslobodené od dane z príjmov a budem ich zdaňovať cez podané daňové priznanie za rok 2019. Môžem tento nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia zahrnúť do daňových výdavkov k príjmom z predaja cenných papierov za rok 2019, alebo ho môžem uplatniť len cez podané dodatočné daňové priznanie za rok 2018?
Odpoveď:
Ak v roku 2019 dosiahnete zdaniteľné príjmy z predaja cenných papierov, môžete tento nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia súvisiaci s príjmami z predaja cenných papierov uplatniť ako daňový výdavok za rok 2019. Ak je to pre Vás výhodnejšie, môžete tento nedoplatok zahrnúť do daňových výdavkov cez podané dodatočné daňové priznanie za rok 2018.
Otázka č. 9
Kedy a ako často sa generujú reporty v eKasa zóne?
Odpoveď:
V eKasa zóne sa generujú reporty na mesačnej báze. Vygenerujú sa automaticky do pár dní nasledujúceho mesiaca.
Otázka č. 10
Prečo nemám v eKasa zóne možnosti „dostupné reporty“ a „reporty na vyžiadanie“?
Odpoveď:
V prípade, ak sa Vám zobrazujú v ľavej časti len možnosti “Pokladnice eKasa klient”, „Autentifikačné údaje“ a „Žiadosti o nové autentifikačné údaje“, máte nastavenú v eKasa zóne rolu „Technik“.
Ak potrebujete mať prístupné aj reporty, je potrebné zmeniť rolu na „Administrátor“. Pre úpravu role požiadajte registrátora o zmenu elektronicky cez katalóg formulárov prostredníctvom podania pre FS – Register (Všeobecné podanie – register). Registrátor Vám nastaví novú rolu v závislosti od plnej moci, možno bude potrebné doložiť novú plnú moc.
V prípade Vašich otázok nás neváhajte kontaktovať na našej webovej stránke Corporat.